,,Skrzynia Dobrawy”

Poznań wspiera edukację historyczną najmłodszych projekt: ,,Skrzynia Dobrawy”
10 i 11 czerwca 2019 roku w naszej szkole obyły się niezwykłe lekcje muzealne. Zostały one przygotowane z myślą o najmłodszych uczniach, którzy nie mają jeszcze w programie lekcji historii. Każda z klas, uczestniczących w projekcie, zbierała się wokół dużej drewnianej skrzyni. Jej zawartość intrygowała, budziła zaciekawienie, ale i obawę. Jeden z uczniów zastanawiał się głośno:
– może być i tak, że jest tam tylko bardzo, bardzo stary kurz…
Na szczęście po otwarciu okazywało się, że skrzynię wypełniają starannie zrekonstruowane przedmioty z X wieku- biżuteria, odzież i narzędzia codziennego użytku. Były tam również prawdziwe skarby, jak np. ręcznie pisana średniowieczna księga, oprawiona w deski. Prowadząca zajęcia Katarzyna Czarna z fundacji ,,A to historia!” tak wyjaśniała założenie dydaktyczne zajęć:
– gdy w IV i V klasie szkoły podstawowej pojawia się przedmiot historia ilość faktów i wydarzeń jest ogromna. Na dodatek fakty te są tak odległe i oderwane od współczesności, że szanse na ich rzetelne przyswojenie przez całą klasę są niewielkie. Nie wszyscy uczniowie potrafią przecież uczyć się, czytając podręcznik albo słuchając wykładu nauczającego. Dlatego ważne jest, by wykorzystać potencjał nauki przez zabawę i dać szansę na doświadczenie historii i tym uczniom, którzy wolą dotykać, próbować i sprawdzać wszystko samemu. Czas edukacji wczesnoszkolnej to właściwy moment, by uczniowie poznali historię swojego miasta i regionu. W przypadku Poznania to wyzwanie szczególne: w świetle najnowszych odkryć archeologicznych to tu zaczęła się historia Polski, tu Mieszko I budował dla siebie i Dobrawy siedzibę na Ostrowie Tumskim, tu pisane były zapewne pierwsze dokumenty w książęcej kancelarii i tu powstało pierwsze polskie biskupstwo. Dzięki wsparciu prof. Violetty Julkowskiej z Zakładu Dydaktyki Historii UAM w Poznaniu nasz projekt stał się spójnym z podstawą programową działaniem dydaktycznym, nawiązującym do historii kultury materialnej średniowiecza. Mam nadzieję, że okaże się on realną pomocą dla wychowawców klas I-III Państwa szkoły zaś uczniom pomoże zapamiętać Poznań jako miejsce związane z początkami państwa polskiego.
Dla uczniów, biorących udział w zajęciach, ważny był jednak przede wszystkim bezpośredni kontakt z historią Mieszka i Dobrawy. Dziewczynki z klasy 2b nie kryły zadowolenia:
– proszę pani, o tych książkach czytanych od deski do deski to ja już wiedziałam, ale teraz dopiero spróbowałam, jakie one były przez to ciężkie! (Ola 2b)
– a mi się podobało to pisanie po woskowych tabliczkach, bo tak pięknie pachniało …
(Tosia 2b)
Realizacja zajęć była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Miasta Poznania, za które serdecznie dziękujemy w imieniu wszystkich klas, biorących udział w projekcie. #poznanwspiera.