61 877 05 62 kontakt@sp64poznan.pl
Szukaj
RSS

Święto Niepodległości

tańczące dzieci

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie, jakie miało miejsce w ostatnim czasie i zdominowało nie tylko życie społeczne, ale także kulturalne całej naszej ojczyzny. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej nr 64 w Poznaniu. Nasi uczniowie i nauczyciele już od września intensywnie przygotowywali się do tej podniosłej chwili. Braliśmy udział w niepodległościowych rajdach, w czasie których dzieci wykazywały się wiedzą historyczną, ale także pomysłowością w tworzeniu piosenek czy ilustracji. Uczniowie zarówno klas młodszych (0-III), jak i starszych (IV-VIII) brali udział w konkursach plastycznych tematycznie związanych z tą niezwykłą rocznicą, grze terenowej oraz wielu innych aktywnościach. Ukoronowaniem obchodów były dni 9 i 10 listopada. Budynek szkoły został przyozdobiony biało-czerwonymi barwami, na korytarzach podziwiać można było wystawę dotyczącą historii naszej szkoły, sięgającej swymi początkami wieku XIX, a więc czasów, gdy Polska byłą jeszcze pod zaborami.

W piątek pod hasłem „Dzień dla Niepodległej” uczniowie spotkali się z wychowawcami swoich klas, by wspólnie przedzierać się przez meandry historii Polski początku XX wieku. Dzieci z klas młodszych wzięły udział w apelu, podczas którego obejrzały występy swoich kolegów oraz wraz z panią Katarzyną Wawrzyniak śpiewały pieśni patriotyczne. W salach lekcyjnych wykonywały natomiast lapbooki o tematyce związanej z Polską i odzyskaniem niepodległości. Starsi uczniowie naszej szkoły czytali natomiast fragmenty powieści Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza, rozwiązywali krzyżówki historyczne oraz pisali listy do powstańców i wielkich polskich pisarzy. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas wykazywali się wiedzą historyczną podczas konkursu „1z10” zorganizowanego w auli szkolnej. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego włączając się tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej”.

W sobotę 10 listopada wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania panem Mariuszem Wiśniewskim, przedstawicielami władz samorządowych oraz mieszkańcami okolicznych osiedli przeżyliśmy niezwykłe chwile za sprawą widowiska „Ze śpiewem i tańcem przez Polskę”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 64 w Poznaniu, pod czujnym okiem nauczycieli i wychowawców, zaprezentowali licznie zebranej publiczności uroki najważniejszych regionów Polski. Zebrani goście mieli okazję podziwiać ludowe tańce i pieśni, uczniowie recytowali również wiersze związane z poszczególnymi regionami naszego kraju. Wyjątkową muzyczną ilustrację otrzymała stolica Polski – Warszawa, dzięki piosenkom zaśpiewanym przez uczennice z najstarszych klas. Ten niezwykły wieczór dostarczył wszystkim widzom wielu pozytywnych emocji i wzruszeń. Zaproszeni goście nie szczędzili słów podziwu dla wysokiego poziomu imprezy. Gratulacje przyjęła nie tylko Pani Dyrektor i odpowiedzialni za przygotowanie widowiska nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie, których zaangażowanie było widać od pierwszej do ostatniej minuty występu.